German tourism to Iran increases by 91% over one year /

Monday, November 03, 2008Source: haber27.com (Turkish)

Alman’ların İran merakı % 91 arttı!!
German interest in Iran increases by 91%!
Üniversite mensupları, öğrenciler, bilim adamları, yöneticiler ve diğer kültür turizmi meraklıları turistik gezi için İran’ı seçmeye başladı!!...
University members, students, scientists, administrators and others interested in cultural tourism have begun to choose to visit Iran as tourists!!...


01 Kasım 2008 Cumartesi 11:33
01 November 2008 Saturday 11:33

Alman turistlerin İran İslam Cumhuriyetine yaptıkları turistik gezilerin bu yıl içinde % 91 artış kaydettiği bildirildi.
Visits to the Islamic Republic of Iran by German tourists have increased by 91% within this year.
Alman DPA haber Ajansının raporuna göre, Alman turistlerin en çok ziyaret ettiği Ortadoğu ülkeleri arasında İran’ın dördüncü sıraya geldi.
According to a report by the German DPA news agency, Iran was in fourth place in the list of countries in the Middle East that Germans visited the most.
Haberde, Alman turistlerden tarih ve kültür turizmine ilgi duyan üniversite mensupları, öğrenciler, bilim adamları, yöneticiler ve diğer kültür turizmi meraklılarının turistik gezi için İran’ı seçmeye başladıkları kaydedildi.
The German tourists reported in the news that have begun to choose Iran as a travel location are university members interested in historical and cultural tourism, students, sciencists, administrators and others interested in cultural tourism.
Habere göre bu yıl içinde Alman Tur Şirketinin 101 bin turisti Ortadoğu ülkelerine götürdüğü, bu ülkeler arasında ilk sırada Suriye ve Ürdün’ün ardından da İran’ın bulunduğu belirtildi.
According to the news this year the German Tour Agency (note: I think this is referring to Studiosus Reisen Travel Agency) transported 101,000 tourists to Middle East countries, and out of these countries Syria and Jordan took first place, with Iran after that.

0 comments:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP