Trade volume between Iran and the European Union increases by 8 percent / İran, AB ile ticaret hacmini yüzde 8 arttırdı

Wednesday, November 12, 2008Source: stargazete.com (Turkish)

İran ve AB arasındaki ticaret hacminin, yılın 8 ayında yüzde 8 artığı bildirildi.
Trade volume between Iran and the United States has increased by 8 percent over eight months of the year.
Devlet televizyonunun haberine göre, İran ve AB üyesi ülkeler arasındaki ticaret hacmi, 2008'in 8 ayında 16,860 milyar avro olarak gerçekleşti.
According to news from state television, the trade volume between Iran and EU nations was 16.860 billion euro over eight months in 2008.
AB'nin İran'a ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,4 artarak 7,041 milyar avroya yükseldi. AB'nin İran'a ihraç ürünlerinin önemli bir bölümünü, makine ve nakliye araçları oluşturuyor.
Exports from the EU to Iran increased by 11.4% over the same period last year, reaching 7.041 billion euro. A large part of the exports from the EU to Iran are made up of machines and transport vehicles.
İran'ın AB'ye ham petrol ve petrol ürünlerinden oluşan ihracatı da yüzde 5,6'lık bir artışla 9,819 milyar avroya yükseldi.
Exports from Iran to the EU consisting of crude oil and petroleum products increased by 5.6%, reaching 9.819 billion euro.
BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a karşı aldığı yaptırım kararları ve ABD'nin bu konudaki baskılarına rağmen AB'nin İran'la ticaretinin arttığı belirtildi.
In spite of sanctions from the UN Security Council towards Iran and pressure from the United States on this issue, trade between the EU and Iran has increased.

0 comments:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP