Chinese create fake iPhone with Turkish menu / Çinliler Türkçe iPhone yaptı

Thursday, October 02, 2008

The fake iPhone's Turkish menu. The phone's name? "Phone". (image source)

Source: stargazete.com (Turkish)

Taklit ürün yapmadaki "ustalığı" ile bilinen Çinliler, Türkiye'de de kısa süre önce satışa sunulan Apple'ın yeni nesil mobil iletişim cihazı iPhone'un sahtesini üretti.
Chinese are known as being "skilled" at making imitation products, and have made an imitation iPhone, Apple's next-generation mobile device that went on sale in Turkey a short while ago.
Türkçe menüye de sahip olan Çin malı iPhone'a çift SIM kart takılabiliyor. Çin'deki elektronikçilerde ve pazarlarda satılan sahte iPhone'ların fiyatı ise yaklaşık 800 yuan (120 dolar).
The Chinese-made iPhone has a Turkish menu as well, and a dual SIM card can be attached to it. The fake iPhone is sold in electronic shops and markets in China, and has a price of about 800 yuan (120 dollars).
Cihazın kabının üzerine ise sadece ''Phone'' yazıyor. Kutunun içinde bir adet şarj cihazı, 2 pil ve bir adet de kulaklık bulunuyor. Orijinaliyle hemen hemen aynı olan sahte iPhone'ın özellikleri de insanı şaşırtıyor. Dil seçeneklerinde ise Türkçenin yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Taylandca, Vietnamca, Rusça ve Arapça olmak üzere 12 dil bulunuyor.
On the case of the device is written simply "Phone". Inside the box is one charger, two batteries and one set of earphones. The fake iPhone astonishes people in looking almost the same as the original. Along with Turkish, it has a total of twelve languages to choose from, the others being English, German, French, Italian, Spanish, Portuguese, Thai, Vietnamese, Russian and Arabic.


(note that it lists German twice in the original Turkish, giving only a total of eleven. )

1 comments:

iPhone Users said...

Yes, China is well-know for making products replica.

Cheers,
iPhone Users

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP