Russia and Armenia begin joint military exercises / Rusya ve Ermenistan ortak tatbikatta

Tuesday, August 19, 2008

Purple - current members; yellow - former members of the CSTO.

Some news in Turkish from zaman.com.tr.


Rusya ve Ermenistan ortak tatbikatta
Russia and Armenia in joint exercises
Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) "Sınır-2008" adlı askeri tatbikatı bugün Ermenistan'da başlıyor.
The Collective Security Treaty Organization (CSTO, Russian Организация Договора о Коллективной Безопасности) begins its "Border-2008" military exercises today in Armenia.
Örgütten yapılan açıklamada 5 gün sürecek tatbikat sırasında Ermenistan'a herhangi bir ülkenin saldırması durumunda, Erivan'a gönderilecek askeri ve askeri teknik yardım konusunda planlamaların yapılacağı belirtildi.
In a statement from the organization it was reported that in the course of the exercises to take place over five days, plans would be made on the military and military technological aid that would be sent to Yerevan in the case of any country attacking Armenia.
KGAÖ'nun bu seferki tatbikatının Orta Asya yerine Kafkaslar'da yapılması dikkat çekiyor. Tatbikat kapsamında, Gürcistan'ın Güney Osetya'ya operasyon düzenlemesiyle patlak veren Rus-Gürcü savaşı sonrasında, Kafkaslar'da oluşan askeri-siyasi ve askeri-stratejik durum da ele alınacak. Tatbikatın devam ettiği 21 Ağustos'ta ise KGAÖ'ye üye ülkelerin savunma bakanlarının bir toplantı yapmaları bekleniyor.
CSTO's exercises this time are drawing attention for being conducted in the Caucasus instead of Central Asia. The scope of the exercises will deal with the military-political and military-strategic situation created in the Caucasus after the Russian-Georgian war that broke out through Georgia's operation into South Ossetia. In the continuation of the exercises on the 21st of August there will be a meeting of the defence ministers of CSTO member states.
Temeli 1992'te atılan KGAÖ; Ermenistan, Kazakistan Kırgızistan, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan'ın katılımıyla kuruldu. Daha sonra Azerbaycan, Gürcistan ve Belarus da örgüte dâhil oldu. Anlaşma tam olarak 1994'de yürürlüğe girdi. 1999'da bu yapılanma ile ilgili anlaşma süresinin uzatılması protokolüne imza atmayan Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan örgütten ayrılma kararı aldı. Moskova 2002'de KGAÖ'nün daha faal olabilmesi için çevre ülkeleri etkisi altına almaya çalıştı. Dolayısıyla, Ermenistan, Kazakistan Kırgızistan, Rusya, Tacikistan ve Belarus yola devam etti. Özbekistan uzun bir ayrılıktan sonra 16 Ağustos 2006'da örgüte tekrar üye oldu.
The CSTO was founded in 1992 with the participation of Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan and Uzbekistan. Afterwards Azerbaijan, Georgia and Belarus were included in the organization. The treaty was put into full operation in 1994. In 1999 Uzbekistan, Azerbaijan and Georgia did not sign the protocal to extend the treaty and decided to leave it. In 2002 Moscow worked to increase the influence of the group's countries to make the CSTO into a more active organization, and thus Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Takijistan and Belarus continued with it. Uzbekistan, after a long absence, once again became a member of the organization on the 16th of August, 2006.

0 comments:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP