Iran seeks alternative solution to nuclear talks / statement from parliament speaker Ali Larijani

Tuesday, July 29, 2008

Fonte del image: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Tehran_skyline_may_2007.jpg


Some news today from BBC Turkish:

İran alternatif çözüm arayışında
Iran seeks alternative solution
İran, nükleer müzakerelerde üçüncü bir yolun çözüme katkı sunabileceğini bildirdi.
Iran says that it could propose a third way towards a solution in the nuclear talks

Laricani
İran Meclis Başkanı Batı'ya üçüncü yol önerdi -- Iranian Parliamentary Speaker proposed a third way to the West

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İran ve 5 artı 1 ülkelerinin nükleer müzakerelerde ortak üçüncü bir yol bulabileceklerini söyledi.

Ali Larijani (علی اردشیر لاریجانی) the speaker of the Iranian Parliament said that a third way could be found in nuclear talks with Iran and the five plus one other countries.

İran Meclisinde konuşan Laricani, "Taraflar, kendi önerilerini de içeren ve herkesin yararına olabilecek yeni bir model üzerinde çalışmalı. Bunun için de yeni müzakerelere ihtiyaç var" ifadesini kullandı.

Larijani, speaking in the Iranian Parliament, said that "The sides need to work on a new model that can be helpful for all and includes one's own proposals as well. This is why there is a need for new talks."

Laricani, 5 artı 1 ülkelerinin teşvik paketine karşı İran'ın sunduğu önerilerin de önemli konuları içerdiğini ve bunun ciddiye alınması gerektiğini kaydetti.

Laricani, responding to the five plus one group's incentive package, said that Iran's proposal also contained important subjects and that this needed to be taken seriously.

Laricani, her iki tarafın önerilerinde ortak ve yakın birçok konu olduğunu sözlerine ekledi.

Laricani added that both sides had a lot of common ground and closeness on a lot of issues in the proposals.

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, İsviçre'nin Cenevre kentinde 19 Temmuz'da bir araya gelmişti.

On the 19th of July there was a meeting in the Swiss city of Geneva between European Union's Foreign Minister and High Representative for the Common Foreign and Security Policy Javier Solana, and Iran's National High Security Council and Head Nuclear Negotiator Saeed Jalili (سعید جلیلی).

5 artı 1 ülkelerinin temsilcilerinin de hazır bulunduğu müzakerelere ilk kez katılan ABD'yi üst düzey diplomat William Burns temsil etmişti.

The American high diplomat William Burns participated in the talks prepared by the five plus one nations, the first of this type for the United States.

Müzakereleri, istenen netice elde edilmezse de "olumlu ve yapıcı" olarak değerlendiren taraflar, 2 hafta içinde yeniden bir araya gelme kararı almışlardı.

The two sides, while not getting what they wanted in the talks, called them "positive and constructive", and agreed to get together again within two weeks.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradei ile İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Gulam Rıza Ağazade de 24 Temmuz'da Viyana'da bir araya gelmişti.
Muhammed ElBaradei ( محمد البرادعي) the Director General of the International Atomic Energy Agency and the head of the Atomic Energy Organization of Iran (سازمان انرژی اتمی ایران, AEOI) Gholam Reza Aghazadeh (غلامرضا آقازاده) also met on July 24th in Vienna.

0 comments:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP