Airplane tickets in Turkmenistan to cost up to $20 now (no, that's not missing a digit)

Wednesday, June 04, 2008

Here's the source for today's article. I translated an article on Turkmenistan from BBC Turkish from 2007 here a while before which mentioned the airplane tickets that cost less than a dollar but it looks like I'll never get to experience that, more's the pity. Actually apparently non-citizens have to pay more anyway; so said the BBC article.
Current 500 manat banknote

Türkmenistan'da ulaşım ücretlerine rekor zam
Record increase in Turkmenistan of transportation rates
Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta belediye otobüslerine ve troleybüslere yüzde 2000 oranında zam yapıldı.
In Ashgabat, the capital of Turkmenistan, city buses and trolley buses have increased in price by 2000 percent.
Serbest piyasa ekonomisine geçmeye çalışan Türkmenistan'ın başkentinde belediye otobüsleri bugüne kadar bedava denilebilecek rakama yolcu taşıyordu. Daha önce 50 manat olan kişi başı bilet ücreti bugünden itibaren yapılan yüzde iki bin oranındaki zamla bin manat oldu. Yani, daha önce Aşkabat'lı yolcular 1 dolara tam 280 defa otobüse binerken, artık yolcular yeni zamla birlikte 1 dolara 14 toplu taşıma bileti alabilecekler.
In Turkmenistan's capital, a nation working towards a free market economy, municipal buses until now have been used by passengers at a rate just about free. A ticket which cost 50 manat per person until now has now increased by 2000 percent to 1000 manat. That is, passengers in Ashgabat before were able to ride the bus 280 times with a single dollar, and now with the new increase one dollar one can buy a transportation ticket for 14 rides.
Yeni uygulama ile birlikte daha önce 5 bin manat olan aylık abonman bilet 40 bin manat oldu. Ayrıca, öğrenciler için aylık abonman bilet ücreti 10 bin manat(yaklaşık 70 sent) olurken, bu ücret emekliler için ise 5 bin manat (30 sent) oldu. Yeni uygulamadan sonra gaziler ve engelliler toplu taşımalardan ücretsiz yararlanabilecekler.
With the new rates a 5000 manat monthly ticket from before now costs 40,000 manat. Also, the fee for a monthly ticket for students is 10,000 manat (about 70 cents), and for pensioners 5000 manat (30 cents). After the new rates come in war veterans and the handicapped with be able to benefit from riding all transportation for free.
Türkmenistan'da 1 ABD doları son aylarda Türkmen Manatı karşısında yüzde 45 oranında değer kaybederek 24 bin manattan 14 bin manata kadar geriledi.
In the past few months the US dollar has lost 45% of its value against the Turkmen Manat, deteriorating from 24,000 manat to 14,000 manat per dollar.
Son derece gelişmiş modern otobüs filosuna sahip Aşkabat Belediyesi, sadece geçen sene Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un talimatıyla 320 adet yeni otobüs almıştı. Zamma gerekçe olarak ise günümüz şartlarında 50 manat gibi cüzi bir ücretin daha iyi hizmet verebilmek için yetersiz olduğu açıklandı.
The municipality of Ashgabat with its extremely modern bus fleet has bought 320 new buses over just the past year with the instructions of the new president Gurbanguly Berdimuhammedow. The rationale behind the increase is that a rate as insignificant as 50 manat was not enough to provide better service under today's conditions.

İç hatlardaki uçak biletlerine yüzde 500'e varan zam yapıldı
Up to 500 percent increase in domestic airplane tickets
Ülkede 1 Haziran'dan geçerli olmak üzere iç hatlardaki uçak biletlerine de zam geldi.
An increase in domestic airlines also took place in domestic lines starting on June 1st.
Daha önce dünyanın en ucuz iç hat yolcu taşımacılığını yapan Türkmenistan Havayolları bilet fiyatlarına çeşitli oranlarda zam yaptı. Yaklaşık 1 sene öncesine kadar 23 bin manata (1 dolar) olan Aşkabat-Merv hattına uçan vatandaşlar, yeni zamla birlikte 213 bin manata (15 dolar) yolculuk yapabilecekler. Daha önce 37 bin manat (1,70 dolar) olan Aşkabat-Türkmebaşı hattı bileti yeni uygulama ile birlikte 270 bin manat (19,25 dolar) oldu. Yeni zamlarla birlikte daha önce 1 dolardan ucuz olan Balkanabat- Aşkabat hattı 190 bin manattan en ucuz bilet olarak satılıyor.
Turkmenistan Airlines, which until now provided the cheapest domestic transportation in the world, has increased rates on a variety of tickets. About one year ago the Ashgabat - Merv route cost 23,000 manat (1 dollar), and now costs 213,000 manat (15 dollars). The Ashgabat-Turkmenbashy route cost 37,000 manat ($1.70), and with the new rates it now costs 270,000 manat ($19.25). With the new rates the Balkanabat - Ashgabat line, before costing less than a dollar, will now be the cheapest ticket at 190,000 manat.

0 comments:

  © Blogger templates Newspaper by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP